Jste věčný začátečník?

Začínáte stále dokola? Půl roku cvičíte, pak pauza a pořád stále dokola? Nevíte jak z toho ven? Co dělat, aby to "vydrželo"? Čtěte dále, možná se najdete v některém z bodů níže...

Často se mě ptáte, kde pořád beru tu chuť a motivaci cvičit. Myslím, že si každý ten svůj důvod a inspiraci musíme najít sami, ale jedno je jisté. Pokud se k tomu budete nutit a budete to nenávidět, tak to prostě fungovat nebude.

To vám můžu zaručit. Sepsal jsem pro vás pár tipů, jak vydržet cvičit pravidelně a s chutí, v podobě nejčastějších chyb a důvodů, které mohou za to, že skončíte bez výsledků. V lednu se totiž mnoho z vás nadchne, ale od února to začíná upadat a v březnu už všichni lenoší. A v létě? Pak jen litujeme, že jsme na jaře nezabrali! Pojďte se podívat, co možná děláte špatně a jak tomu zabránit:

1. Děláte něco, co vás nebaví

Začali jste chodit do posilovny, ale už po několika návštěvách se tam musíte pokaždé nutit? Tak to je něco špatně. Pokud se v posilovně necítíte komfortně, tak tam nechoďte. Pokud chodíte běhat, ale každý běh je pro vás utrpením, při kterém málem vypustíte duši, tak to asi také asi moc dlouho nevydržíte. Pokud cvičíte doma cviky, které nenávidíte nebo vás nebaví, tak vás to za týden bude bavit ještě míň. Jak to změnit? Na světě existuje taková kopa věcí, které byste mohli dělat!

Jak z toho ven?
Každé fitko nabízí velké množství skupinových lekcí. Nějaká vás přece musí chytit. Pokud rádi chodíte ven, zkuste kolo, běh, brusle nebo běžky. Nemusíte se nutně rozeběhnout jako blázni. To by vás demotivovalo. Začněte zlehka, klidně rychlou chůzí. Pokud se nudíte, zapněte si do sluchátek nějakou příjemnou hudbu nebo audio knihu. Přečíst si můžete pár tipů, jak začít běhat rychleji. Pokud se naopak nudíte sami, zkuste nějaký kolektivní sport nebo se přidejte do běžeckého cinka

 

2. Hledáte výmluvy, které vlastně nedávají smysl Necvičíte, protože se vám nechtělo?

Nebo protože bylo špatné počasí? Protože jste byli moc najedení? Protože jste dali přednost něčemu jinému? Někdy se prostě může stát, že vám do cvičení něco vleze. Ale mělo by to dávat smysl. Často se mi dříve stávalo, že jsem se přistihla, že jsem nešla cvičit jen proto, že jsem se zapomněla u nějakého videa na YouTube nebo že jsem byla prostě líná. A to jsem přitom věděla, že lenost mi za to nestojí. Že ten pocit po sportovním výkonu je tisíckrát lepší než zůstat doma v posteli. Výmluvy kalorie nepálí

Jak z toho ven?

Zkuste si vést deníček výmluv. Ať to zní třeba šíleně, budete koukat, co v něm všechno najdete. Každý den, kdy přeskočíte cvičení, si napište, proč jste necvičili nebo neudělali to, co jste chtěli. Potom vám klidně vyjedou takové poznámky ..Zasekla jsem se na Facebooku. (Nejzbytečnější věc na světě.) Zasekla jsem se na YouTube. (Druhá nejzbytečnější věc na světě.) Pršelo. (Andreo proboha, uvnitř v bytě neprší!) Najedla jsem se moc brzo a nechtěla jsem cvičit po jídle. (Tak proč jsi jedla brzo?) Už bylo moc pozdě. (Nebylo, cvičit můžeš i večer.) Čekala jsem, až dopere pračka. Odcvičím si to zítra ráno. (To určitě haha!) Jsem moc unavená. (Vždyť tě cvičení nabíjí!) Mám moc práce. (Tak proč sedíš u Facebooku?) Nemám čas. (Máš 24 hodin, někam přece půl hodinu narveš!) A zbytek? Na zbytek dní jsem výmluvu ani nenašla. Podívejte se někdy zpětně na své výmluvy a uvidíte, že rozhodně nejsou na místě. Maminky a lidi pracující na směny to mají samozřejmě těžší, ale nic není nemožné, když budete mít dobrý time management. Jak na něj? 

3. Říkáte, že máte málo času

Čas je pravděpodobně naše nejčastější výmluva, proto jsem se rozhodl věnovat mu celý jeden bod. Myslím, že je to celé o tom, jak si to sami nastavíte a jak moc budete chtít dosáhnout výsledků.  Můj den má pořád těch samých 24 hodin jako v době, kdy jsem měl jen školu a brigádu a stejně mám pocit, že mám pořád stejně času. Život je sice rychlejší a já akčnější, ale naopak se mi to líbí a nemám pocit, že by mi z toho šel hlava kolem. To, že dělám tolik věcí, mě naopak nabíjí. Jak mít více času?  Myslím, že základním východiskem je to, že byste měli brát cvičení něco jako čištění zubů, na což už máte dopředu během dne vždycky vyhrazený čas. Nebo spánek. Také byste ho nevynechali. Není to totiž o tom, abyste na cvičení MĚLI čas. Na cvičení si musíte čas UDĚLAT. 

4. Zapomenete, proč jste vlastně začali ..Pamatujete si na ten den, kdy jste se rozhodli začít cvičit? Kdy jste změnili jídelníček? Kdy jste změnili svůj život? Pamatujete si na to odhodlání, které jste měli? To, jak jste se těšili na tu změnu? Tak kde je ten pocit? Kam zmizel a proč vás už netáhne? Protože už ho nevidíte. Časem na něj prostě zapomenete. Nikdy nezapomen proc jsi zacal Jak nezapomenout? Existuje spousta způsobů, jak si připomínat, proč jste začali. 1. Napište si svůj cíl nebo důvod na papír a pověste ho někam, kde na něj každý den uvidíte. 2. Dejte si do mobilu nebo počítače upozornění nebo budíček s nějakou motivační hláškou. 3. Přidejte se do nějaké skupiny, kde se budete motivovat. 4. Sepište si svoje cíle do diáře a několik měsíců dopředu. 5. Natočte si video, kde sami sebe přesvědčujete, že to má smysl a že to chcete udělat. A pusťte si ho každé pondělí. Připadá vám to trhlé? Možná jo, ale pomůže to zaručeně. cinka

5. Dáte si příliš vysoké cíle Každý očekává obrovské změny hned na začátku.

Ono je na tom totiž nejhorší to, že na někoho cvičení opravdu působí hned. Proč? Protože jsme každý jiný! Viděli jste snad někde na světě naprosto totožného člověka jako vy sami? Se stejným vzhledem, vlastnostmi, hlasem nebo chováním? Ne. Tak přece nemůžete na vlas stejně zhubnout. Život není fér a smiřte se s tím, že možná za pouhý měsíc nebudete vypadat jako váš vysněný cíl. Buďte trpěliví! Je moc důležité, abyste to věděli. Často se ženeme do cíle, aniž bychom vlastně prožívali tu cestu. Může se vám podařit za krátkou dobu rychle (ale nezdravě) zhubnout, o to rychleji o to ale pak přijdete a vrátíte se zase do normálu. Dejte tomu čas. Užívejte si každý půl centimetr dolů, který na svém těle zaznamenáte. Opravdu to za to stojí.

V žívotě vyhrává jen ten s největší výdrží, houževnatostí, virou a vůlí v sebe sama. To musíš být TY!

09.02.2018