Něco málo o kávě

Káva? Fitness? Ano? Ne? Za mě rozhodně ano!

Může káva být pověstným pramenem mládí?

 

Studie říkají, že ano! Pijte kávu, a žijte déle.  Zásadní pro začátek dne (obvykle). Nedávná studie publikovaná v Anals v Internal Medicine ukázala, že káva může nakopnout váš den – ale může vám také prodloužit život? Zjevně ano!

Osmiletá evropská studie zjistila, že čím více kávy pijete, tím déle můžete žít. Jak je to možné? Tým Muscular Development již prokázal, že pár šálků kávy denně není škodlivých. Káva před tréninkem vám dokonce může pomoci s pálením tuku. Tato nejnovější studie publikovaná v European Heart Journal ukazuje, že lidé, kteří pijí 4 šálky kávy denně, mají až o 65% nižší riziko smrti než nepijáci. Ve skutečnosti mi doktorka Carrie Ruxtonová, britská dietoložka, nedávno napsala e-mailem: „…Studie ukazují, že střídmé dávky kofeinu podporují kognitivní funkce jako ostražitost a koncentraci a zlepšují sportovní výkon.

Evropská komise pro bezpečnost potravin říká, že až 400mg kofeinu denně, tedy dávka, kterou najdete v 8 šálcích čaje nebo ve 4 šálcích kávy, je pro dospělé dlouhodobě dokonale bezpečné množství." Dalším důležitým faktem je, že káva je bohatá na polyfenoly. Polyfenoly jsou zásadní pro boj s diabetem a hlídání hladiny glukózy.

Dobré jsou také pro zdravé hubnutí. Další studie, kterou doktorka Ruxtonová publikovala v roce 2017, potvrzuje, že rovněž čaj obsahuje velké množství polyfenolů. Totéž potvrzuje studie American Journal of Clinical Nutrition provedená na kávě. Nové studie dále ukazují, že káva před tréninkem umí nakopnout metabolizmus, čímž se rychleji pálí tuk.

Ohledně sportovních nápojů s kofeinem už doktorka Ruxtonová tak optimistická není: „…energetické nápoje s kofeinem jsou méně zdravou variantou a kofeinu je v nich více. Také obsahují přidaný cukr.“ Doktorka Ruxtonová dále dodává: „… výhodou čaje je to, že obsahuje jen polovinu kofeinu oproti kávě a dodává přírodní flavonoidy, které jsou blahodárné pro zuby a zdraví srdce a cév.“ Mnozí trenéři jsou zastánci užívání kofeinu před tréninkem. A to kvůli aktivaci činitelů produkujících hnědý tuk, který nám pomáhá s hubnutím. S výše zmíněnými informacemi tedy můžeme říct, že pijáci kávy před sebou nejspíš mají dlouhý život.

20.12.2017