CKD - dieta

CKD - Cyklicko ketogenní dieta. Už jste to někdy slyšeli? Je to možné. Já vyzkoušel všechny druhy diet a mohu říct, že tato opravdu funguje. Je založena na příjmu pouze BÍLKOVIN A TUKŮ. Člověk po ní opravdu hubne tuky - samozřejmě ruku v ruce se sportem. Ale abych byl upřímný, dělám si vždy po různých dietách lékařské testy abych věděl jaký mají dopad na organismus. Po této dietě jsem měl totálně rozhozené jaterní hodnoty. Více v textu...

CKD - ano funkční oblíbená deita založena na příjmu tuků a bílkovin s absolutním vynecháním sacharidů na určitou dobu (většinou 5 dnů). Poté následuje tzv. plnící fáze kdy se konzumují pouze bílkoviny a sacharidy s minimem tuků (většinou 2 dny). Poté se celý proces stále opakuje.  I u mě fungovala, ale na druhou stranu jsem měl po ní strašidelné jaterní hodnoty (z přemíry tuků ve stravě).. a dával jsem se měsíc dohromady. Další věc kterou chci zmínit je ta, že jsem se nikdy na této dietě nepřipravil na focení či natáčení videí. Já osobně mám lepší zkušenosti s dietou na minimu tuku... S klasickou dietou kterou drží kulturisté. Toto jsou pouze mé poznatky, neberte to jako dogma. 

A nyní již k samotné dietě:

Trošku teorie:

Cyklická ketogenni dieta (CKD) je způsob stravování založený na střídání sacharidové a bezsacharidové (ketogenní) fáze, během které se organismus dostává do stavu tzv. ketózy. Tento stravovací princip je vlastně variací na proteinovou dietu a v kulturistice a fitness je považován za jeden z nejefektivnějších způsobů redukce. Jak cyklická ketogenní dieta funguje? Jak už název napovídá, při CKD dochází k cyklickému střídání 2 fází: low-carb a carb-up. V bezsacharidové neboli low-carb fázi, která obvykle trvá 5 dní, snížíme příjem sacharidů na minimum  Zároveň dbáme na správný poměr bílkovin a tuků (1:4), čímž předejdeme tzv. glutogenezi. Nástup ketózy urychlíme zařazením 2 těžkých tréninků v prvních 2 dnech. Fázi zakončíme 5. den lehčím (např. kruhovým) tréninkem s bezprostřední sacharidovou superkompenzací - vnímej jako extrémní zvýšení sacharidů....

V následující sacharidové neboli carb-up fázi, která obvykle trvá 2 dny, postupujeme přesně opačně: příjem (zpočátku i jednoduchých, později hlavně komplexních) sacharidů zvýšíme na maximum. Tím doplníme zásobu glykogenu ve svalech a jsme opět připraveni tvrdě trénovat v následující bezsacharidové fázi. Zároveň odpovídajícím způsobem snížíme příjem tuků a bílkovin (< 1,5 g/kg).

Kolik kg lze s cyklickou ketogenní dietou zhubnout? Rychlost hubnutí (resp. rýsování) je individuální a záleží na mnoha faktorech. Zdravé a reálné je shodit 0,5 – 1 kg tuku týdně. Pokud vám CKD nevyhovuje, alternativou pro mohou být sacharidové vlny.

Jak dlouho držet cyklickou ketogenní dietu? Dietu lze držet podle potřeby několik týdnů až měsíců až do dosažení vašeho cíle. Obecná doporučení se však pohybují v časovém rozmezí 4 – 6 týdnů.

Na co si dát při dietě pozor? Z důvodu malého množství sacharidů v low-carb fázi se mohou objevit chutě na sladké, bolesti hlavy, únava či nevolnost. Obzvlášť důležité je proto dodržovat zvýšený příjem tekutin, čímž lze předejít některým negativním průvodním jevům a dehydrataci. Pozor je potřeba dávat také na skryté cukry a glukogenezi.

Pro koho je cyklická ketogenní dieta vhodná? Především pro závodníky v kulturistice a další sportovce.

Výhody: efektivní způsob rýsování, zachování svalové hmoty, žádné hladovění

Nevýhody: nápor na játra - MOJE ZKUŠENOST, omezená pestrost stravy, možný nedostatek mikroživin, nižší sportovní výkonnost v ketóze

Nejčastější otázky:

Je CKD vhodná pro mě? To záleží na mnoha faktrech. Za vyzkoušení určitě stojí.

Jak zjistím, že jsem v ketóze? Snadno – přítomnost ketolátek lze změřit v moči pomocí indikačních papírků, které jsou běžně k dostání v lékárně.

Co můžu jíst během bezsacharidové fáze? V podstatě jakékoliv maso, vejce, tučné mléčné výrobky, zeleninu, bobulovité ovoce a další potraviny s nízkým obsahem sacharidů - samozrejmě absolutní minimum.


Všechny ostatní dotazy rád zodpovím na rosvit@seznam.cz
?