Málo spíte? ŠPATNĚ!

Pokud málo spíte je vše v hajzlu..máte omezenou tvorbu růstového hormonu, což je pro sportovce TOP hormon. Pamatujte svaly nerostou v POSILOVNĚ ALE PŘI REGENERACI A HLAVNĚ SPÁNKU! PĚKNÝ ČLÁNEK.

Trpíte nedostatkem spánku?

Spánek představuje velice účinný regenerační prostředek lidského těla. livňuje fyzickou i duševní pohodu a podílí se na našem zdraví. Jeho kvalita má značný vliv na biochemické pochody v těle, a proto je nezbytné, aby dospělý člověk spal alespoň 8 hodin denně. Při dlouhodobém nedodržování této doby vzniká spánkový deficit projevující se řadou příznaků. Ptáte se jakých? To se dozvíte v tomto článku.

Proč je spánek tolik důležitý? Spánek tvoří důležitou část regeneračního cyklu, během kterého dochází k anabolickému metabolismu bílkovin, regeneraci imunitního systému a uvolňování růstového hormonu. Z toho vyplývá, že nedostatek spánku vede k narušení imunity, psychickým změnám a vlivem nedostatečného množství růstového hormonu somatotropinu k omezené regeneraci svalstva, což se projevuje jako ztráta fyzické výkonnosti a úbytek silových schopností. Nedostatek spánku má vliv na vaši pracovní výkonnost Abyste ve sportu dosáhli kýžených výsledků nebo nabrali svalovou hmotu, je třeba spánku věnovat náležitou pozornost, neboť regenerace po cvičení je stejně důležitá jako samotný pohyb.

Během spánku dochází díky růstovému hormonu k proteosyntéze buněk a tím k nárůstu svalů. Zároveň je potlačena produkce hormonu kortizolu, který podporuje ukládání tuků, zabraňuje růstu svalstva a zvyšuje riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu. To znamená, že pokud si nebudete dopřávat dostatek spánku, budete nabírat tuky místo svalů. Regenerace svalů po sportu Je přirozené, že při tréninku a zvýšené fyzické aktivitě dochází k narušení svalových vláken, což je tělem vnímáno jako mikroporanění, které je však pro uskutečnění pohybu nezbytné. Tohle nepatrné poranění svalových vláken potřebuje jako každé jiné určitý čas ke svému zhojení. Tato doba regenerace u svalů trvá přibližně 24 až 48 hodin a je to čas, během kterého by trénovaná svalová skupina neměla být znovu značně namáhána. Nejoptimálnější podmínky pro regeneraci svalů jsou samozřejmě během spánku, kdy nastává naprostý svalový klid.

Věnujte proto každý den svému spánku alespoň 8 hodin, snažte se chodit spát stále ve stejnou dobu a hodinu před spánkem se vyhněte jídlu, zvýšené tělesné námaze, alkoholu a kofeinu. Jedině tak svému tělu připravíte vhodné podmínky pro kvalitní spánek a tím i regeneraci. Spánkový deficit zvyšuje chuť k jídlu Nedostatek spánku vede k poklesu energie, kterou naše tělo kompenzuje nečinností a chutí k jídlu. Chuť se zvyšuje zejména na sytá kalorická jídla, která sice dodají v krátkém čase hodně energie, ale zároveň se z dlouhodobého hlediska negativně podepíšou na naší váze. Nedostatečný a nekvalitní spánek totiž podporuje tvorbu hormonu ghrelinu odpovědného za náš apetit. Pokud se tedy chcete vyhnout nadváze a nabírání tukové hmoty, dopřejte si kromě různých dietních opatření také dostatek spánku. Nedostatek spánku zhoršuje pozornost, paměť a vnímání Asi je každému jasné, že nedostatek spánku zhoršuje funkce mozku. Náš mozek totiž velice senzitivně reaguje na nedostatek energie tím, že snižuje svoji výkonnost. Každý z nás určitě někdy zažil nevyspání a následné celodenní podráždění. Kromě náladovosti si však spánkový deficit pohrává i s našimi reflexy, které nebezpečně zpomaluje a může být důvodem pracovních či dopravních nehod. Únava a zhoršená paměť se také podílí na znesnadnění provádění běžných denních činností a různých úkolů. Jednorázový nekvalitní spánek ale ještě není důvodem k panice. Problém nastává při dlouhodobém spánkovém deficitu, který může vést až k chronické únavě, či dokonce nespavosti.

05.10.2018