Nejkomplexnější článek o tucích

Komplexní článek o tucích, vše na jednom místě - Chceš pálit vlastní tuk „tukem“ ? - Bojíš se tuků kvůli tloustnutí ? Po přečtení budeš vědět co je špatné a co dobré - Neboj se zdravých tuků, posilují Tvé srdce, imunitu a celkové zdraví - Tělo na fotce je tvořeno stravou z 80% bílkoviny+tuky - Pamatuj JEDNINĚ TUK TI PŘIROZENĚ ZVÝŠÍ TVŮJ TESTOSTERON - Nejhorší tuky co Tě skrytě „zabíjí“ jsou ztužené rostlinné tuky - Živočišný tuk je pro tělo LEPŠÍ NEŽ ROSTLINNÝ - Nejlepší tuk co existuje – rybí, kokosový olej, ghee – přepuštěné máslo

Tuky ve stravě

Cvičíte, sportujete, držíte diety za účelem shození tuků? To je v pořádku. Vyhýbáte se přitom ve stravě všech tuků v panické hrůze, že se hubnutí zastaví či vůbec nedostaví? VELKÁ CHYBA.

Pojďme se na ty tuky podívat trošku blíže… Možná nevíte, ale existují tuky, které vám pomohou spalovat váš vlastní tuk! Na konci článku se můžete těšit na informaci jak nakupovat nejen fitness potřeby s výhodnou slevou. Ano je to tak, na webu https://www.plnapenezenka.cz/obchody/myprotein-cz můžete takový tuk od společnosti Myprotein se 4% slevou.

Určitě znáte z dětství lži o vejcích a jejich nezdravých účincích na organismus (skutečnost je, že vejce jsou jedna z nejzdravějších potravin světa), strašení, že tuky mohou za vaší pneumatiku na břiše (přitom z větší míry za ní mohou sacharidy ve stravě) atd..

Já se pokusím uvést věci na pravou míru.

Tuky se v potravinách nazývají lipidy, jsou nedílnou součástí absolutní většiny potravin a patří mezi tři nejdůležitější makroživiny spolu s bílkovinami a sacharidy. Tuk je zásadní pro vstřebávání vitaminu A, D, E a K a stovek prospěšných látek ze skupiny karotenoidů, jako jsou např. lykopen nebo lutein. Tuk zásobuje tělo např. esenciálními mastnými kyselinami linolovou a linolenovou, které posilují imunitní systém, starají se o pevné nehty, vlasy a zdravou pokožku. Mastné kyseliny z tuků poskytují aktivní prostředí pro hormony (chlapi pamatujte čím více tuků ve stravě, tím větší přirozená produkce testosteronu), které ovlivňují vše - od hladu, sexuálního apetitu až po různé nálady. Již z tohoto pramení, že TUKY jsou přínosem pro zdraví.

Rozdělení tuků:

základní dělení z hlediska zdraví jsou na „prospěšné“ a „neprospěšné“.

Pokud jsou ty „zlé“ v nadbytku mohou způsobit onemocnění cév, srdce, či mozkovou mrtvici, vysoký špatný cholesterol.. naopak „dobré“ tuky těmto nemocem brání. „Dobré“ tuky jsou mononenasycené nebo polynenasycené tuky, „zlé“ tuky jsou nasycené tuky nebo tzv. trans tuky. Pokud ve vaší stravě převládají mononenasycené tuky nad trans tuky sníží se vám špatný cholesterol (LDL), zlepší se činnost srdce, může klesnout krevní tlak, zvýší se dobrý cholesterol (HDL) atd.
Dobré tuky najdete především v mořských rybách, ořeších (různé druhy), vejce (žloutky, kdysi kulturisté nesmyslně žloutky vyhazovali), olivový a lněný olej, avokádo, kokosový olej – pravý. Jak tuky metabolizují? Tuky jsou v těle rozkládány na krátké, středně dlouhé či dlouhé řetězce mastných kyselin a glycerol. V těle jsou metabolizovány na tzv. triglyceridy, z nichž se tvoří zásoby lipidů v těle. Triglyceridy se ukládají v játrech, svalech nebo tukové tkáni pro pozdější využití na energii.
Tělo však může ukládat téměř neomezené množství tuku - v podobě zásobního tělesného tuku, bohužel, skvělá zpráva je, že vhodným tréninkem můžete využít energii z vlastních tukových zásob na úkor sacharidů (ale o tom více v příštím článku)

Jaké tuky jíst aby se neukládali ve formě tuku?
V podstatě vše je otázka výdeje a příjmu, pokud bude výdej až moc malý vzhledem k množství přijatých tuků, uloží se přebytek energie ve formě tukových zásob na těle. Každopádně – pokud jíte tuky ať již „dobré“ či „zlé“ vyvarujte se u nich společné konzumace se sacharidy! Sacharidy v kombinaci s tuky mohou především za váš tučný pupek! Je to tím, že sacharidy zvedají hladiny inzulinu a jak víme z biochemie zvednutá hladina inzulínu (pokud není ihned využita jako energie) uloží energii z tuků rovnou do tukových zásob na těle. Na to dávejte pozor lidi. Kombinace tuků a sacharidů je jízdenkou na autobus, který jede přímo do Obézní Lhoty. Bacha na to!

Ale pozor existují tuky (rybí tuk), které dokáží spalovat váš vlastní tuk na těle, pokud jsou použity správně.

Jaké tuky jsou ty nejhorší? Zabiják pro vaše zdraví jsou všechny trans tuky… nejhorší pro Vaše srdce a cévy je margarín, čokoládové polevy, levné čokoládové figurky, oplatky, přepálený tuk z hranolek. Každopádně moje rada zní: VYVYRUJTE SE TUKŮ V MARGARÍNU, je to nejhorší co může být. Jsem přesvědčen, že boom na začátku 90. let, kdy lidé hromadně měnili pravé živočišné máslo za margaríny má za následek zvýšený výskyt infarktů, hladin zlého cholesterolu apod. Trans tuky jsou zlo, zabiják vašeho zdraví i vzhledu.

Rybí tuk na pálení vlastního tuku
Posledních 30 let se dost zajímáme o terapeutické účinky rybího oleje, a to zejména na zánětlivá onemocnění, jako je artritida, záněty střev a astma. Rybí olej, bohatý na omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), má protizánětlivé a imunitní účinky, což z něj dělá užitečnou věc při boji se zanícením po tréninku. Kyseliny s dlouhým řetězcem omega-3 eikosapentaneová (EPA) a dokosahexaneová (DHA) v rybím oleji nejspíš mají další protizánětlivé účinky, zejména kvůli jejich vlivu na makrofágy. 

Nová data říkají, že typ makrofágů v našem tuku se mění, když tloustneme. Zpočátku máme makrofágy zdravé, které snižují zanícení a zlepšují metabolickou funkci našich tukových tkání. Jak tloustneme, zanícení se zvětšuje a s ním přicházejí nezdravé makrofágy. Jelikož má EPA silné protizánětlivé účinky, bylo navrženo, že suplementace EPA by mohla redukovat škodlivé vlivy špatných tuků.

Vědci krmili myši stravou bohatou na tuk a kalorie, aby byly obézní a zanícené. U jedné skupiny nahradili 15 procent tuku EPA, aby zjistili, jestli se jejich fyziologické funkce zlepšily. Myši s EPA ve stravě měly šokujícím způsobem nižší množství tělesného tuku, celkovou tělesnou váhu, menší tukové buňky i zanícení. EPA také zlepšila schopnost buněk pálit tuk a používat kyslík. Omega-3-mastné kyseliny (rybí tuk) podporují kladnou odezvu svalové tkáně na přirozený anabolický účinek insulinu. Insulin se uvolňuje jako reakce na příjem sacharidů ze stravy. Jsou-li svaly vůči anabolickým účinkům insulinu „vnímavější“, méně se ho uvolňuje.
Snížená hladina insulinu podporuje spalování tuků a snižuje jejich sklon k ukládání.

Cashback je portál Plná Peněženka zde webové stránky www.plnapenezenka.cz

,který funguje tak, že

- po prokliknutí se do eshopu z našeho portálu vracíme peníze zpět z nákupu, nejčastěji se jedná o % a cashback dosahuje až do 25% z ceny nákupu

- nakupovat můžete u více jak 550 zapojených eshopů (jak větší a známe tak i menší a specializované, třeba jako je zmiňovaný Myprotein)

- registrace je zdarma, navíc s 50 Kč vstupním bonusem

- skvělý fitness eshop s 5% cashbackem 
https://www.plnapenezenka.cz/obchody/nu3tion-cz 

- sleva 3,5 % na najprotej.cz https://www.plnapenezenka.cz/obchody/najprotein-cz 

- 8% sleva na vedna.cz sportovní oblečení https://www.plnapenezenka.cz/obchody/venda-cz

- šetřit lze na veškerých nákupech, i na těch běžných, třeba při nákupu potravin a běžných produktů

- nasbíraný cashback lze kdykoli převést na BÚ, nemáme minimální výši výplaty, takže převézt lze i 1 Kč

Jeden z nejlepší rybích tuků na tento účel je super omega 3 od Myprotein


Koupíte zde a 4% dostanete zpět, což je skvělé.

https://www.plnapenezenka.cz/obchody/myprotein-cz 

 

Výše je jasně dokázáno, že rybí tuk spaluje váš vlastní uložený tuk. Doporučuji suplementaci rybím tukem 3x denně nalačno. Ráno, odpoledne, před spaním aspoň denně 12 g ať to pára tlačí.


10.11.2017